دامنه یا Domain چیست؟

تصور کنید یک کسب و کار سنتی را راه اندازی می کنید، مسلما این کسب و کار دارای آدرسی است . اما این آدرس را می توان به صورت مختصات جغرافیایی که از اعداد تشکیل شده و یا به صورت آدرس اسمی مانند تهران ، میدان آزادی و… بیان کرد . در شبکه غول پیکر اینترنت نیز این چنین است و هر وب سایتی دارای دو آدرس برای خود است . آی پی و دامنه !

یک آدرس که مانند مختصات جغرافیایی از اعداد تشکیل شده و ما آن را با نام IP میشناسیم ، و یک آدرس که به صورت نام کسب و کار شما به همراه پسوندی بیان می شوند .

پسوند

اینترنت یک شبکه بزرگ از کامپیوتر و سرور هایست که با استفاده از کابل به یکدیگر متصل هستند . از این رو برای شناسایی هر سرور و کامپیوتری در دنیای اینترنت هر سرور دارای یک IP اختصاصی مانند 172.217.18.142  است تا شناسایی شود .

اما به یاد داشتن این چنین آدرس هایی بسیار سخت و دشواره و از عهده هر شخصی بر نمی آید . بنابراین آدرس های اسمی و دارای حروف ، به نام دامنه طراحی شدند تا کاربران با سهولت بیشتری بتوانند این آدرس ها را به خاطر داشته باشند .

به عنوان مثال 172.217.18.142،  آدرس IP گوگل در دنیای غول پیکر اینترنت است . تصور کنید برای هر بار دسترسی به گوگل می خواستید این آدرس طولانی که هر آن امکان فراموشی آن وجود دارد را حفظ کنید ، قطعا کار بسیار دشواری است !

اما هم اکنون با دامنه www.google.com به راحتی می توانید به گوگل دسترسی پیدا کنید .

دامنه چگونه کار می کند؟

سیستم شما یک درخواست را به شبکه جهانی اینترنت ارسال می کند و این درخواست به سیستم جهانی دامین ارسال میشود (Domain Name System) .  این سیستم به این گونه کار میکند که یک نیم سرور(NS) را برای دامین مرتبط به آن نیم سرور(NS) را جست و جو می کند .

به بیان دیگر DNS ها با استفاده از تکنولوژی و الگوریتم قدرتمند مند خود ، دامین ها را به آدرس IP تبدیل می کنند . و به سوی دستگاه فرستنده درخواست ، می فرستند و سیستم می تواند به اطلاعات آن آدرس آی پی دسترسی پیدا کند .

دامنه از چه اجزایی تشکیل شده است؟

به تصویر پایین دقت کنید، همانطور که مشاهده میکنید دامین ها از چهار بخش اصلی تشکیل شده اند . در انتخاب این چهار بخش باید به شدت دقت کنید . زیرا این چهار بخش نشان دهنده نام کسب و کار شما، حوزه فعالیت کسب و کارتان و امنیت وب سایتتان است .

پروتکل

این بخش از دامین نشان دهنده نحوه ارسال اطلاعات از سیستم شما به سرور و از سرور به سیستم شماست . به طور کلی دو نوع پروتکل داریم http و https، این دو از یک ساختار و هسته تشکیل شده اند ، اما https از سیستم رمز گذاری داده ها نیز استفاده میکند تا اطلاعات در حین ارسال دچار تغییرات و دستکاری نشوند !

https بودن پروتکل دامین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نشان دهنده امنیت وب سایت شماست !

زیر دامنه

قطعا وب سایت های بسیاری را دیده اید ، که یک بخش فروش آنلاین و یک بخش خبری دارند . این وب سایت ها به طور معمول دست به جداسازی این دو قسمت از یکدیگر میزنند و با استفاده از زیر دامنه ها . این دو قسمت سایت را از یکدیگر جدا می کنند ، اما توجه کنید که زیر دامین ها از دامین اصلی هستند و دامینی جدا نیستند ، به عنوان مثال ممکن است یک وب سایت هم زیر دامین www.example.com را داشته باشد و هم mag.example.com این دو دامین دقیقا یکسان هستند !

نام دامنه

این قسمت از دامنه بیان گر نام کسب و کار شماست و باید کاملا یونیک و منحصر به فرد باشد . در انتخاب این قسمت به شدت دقت کنید ، زیرا کاربران این قسمت را به یاد خواهند آورد و باید نامی سر راست را برگزینید تا کاربران به راحتی بتوانند به وب سایت شما بازگردند و در خاطرشان نام دامین تان بماند .

پسوند

این قسمت از دامین نشانه حوضه فعالیت کسب و کار شماست و تمامی پسوند ها مخفف حوضه فعالیتی هستند . برای مثال com. مخفف کلمه commercials به معنای تجاری است و یا org. مخفف organization است و برای ارگان هاست .

پسوند های ملی نیز داریم و این پسوند ها مخفف نام کشور است ، برای مثال دامنه ایران ir. نام دارد و برای ایران است .

دامین های تاثیر مستقیمی بر روی رشد و گسترش کسب و کار شما دارند ، از این رو در انتخاب دامین به شدت دقت کنید و سعی کنید از افراد با تجربه مشورت بگیرید .