قدم در راه برنامه نویسی موبایل بگذارید 


امروزه یکی از محبوب ترین شغل های دنیا ، برنامه نویسی است . برنامه نویسی نیز مانند تمامی شغل ها دارای شاخه های متعددی می باشد . مانند برنامه نویسی موبایل ، دسکتاپ ، تحت وب و…. . اگر شما نیز می خواهید پا به دنیای شگفت انگیز برنامه نویسی بگذارید با ما همراه باشید .

برنامه نویسی موبایل

نیز مانند تمامی شاخه های برنامه نویسی دارای شاخه های متعددی است . که پیش از ورود به دنیای برنامه نویسی تحت موبایل ، باید آنها را به درستی درک کنید و سپس انتخاب کنید و پا به دنیای برنامه نویسی بگذارید .

برنامه نویسی موبایل

خود به دوشاخه اندروید و IOS تقسیم می شود ، اما این دو نیز به سه شاخه دیگر که نوع برنامه های نوشته شده را تعیین میکند تقسیم میشوند . این سه دسته شامل :

  • برنامه های native
  • برنامه هایweb application
  • برنامه های hybrid


برنامه های native

این برنامه ها همانطور که از نامشان پیداست ، توسط زبان های برنامه نویسی سیستم عامل نوشته و طراحی میشوند . از این رو برنامه های native اندروید توسط زبان برنامه نویسی Java نوشته میشوند و برنامه های native در IOS توسط زبان Objective-C نوشته میشوند .

از مزیت برنامه نویسی برنامه های native می توان به performance و یا بازدهی بالا این برنامه ها اشاره کرد . این برنامه ها از سرعت و بازدهی بسیار بیشتری نسبت به دیگر روش ها برخوردارند ، زیرا کد های شما به زبان ماشین کامپایل می شوند .

از معایب این نوع برنامه نویسی موبایل می توان به تفاوت زبان های برنامه نویسی در دو نوع سیستم عامل ها اشاره کرد . قطعا اگر شما برنامه ای بنویسید ، نیاز دارید که هم در سیستم عامل اندروید و هم در سیستم عامل IOS اجرا شود . از این رو نیاز پیدا خواهید کرد که هر دوی زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید و وقت زیادی را برای نوشتن برنامه های یکسان صرف کنید .

برنامه های web application

در واقع این برنامه ها ، برنامه نیستند و بلکه وب سایتی هستند که مناسب صفحه نمایش موبایل طراحی و ریسپانسیو شده اند . و برای دسترسی به این نوع اپلیکیشن ها ، کاربران نیاز دارند تا آدرس وب سایت و یا همان وب اپلیکیشن شما را در مرورگر خود اجرا کنند و از طریق مرورگر به برنامه شما دسترسی داشته باشند .

از آنجایی که این برنامه ها توسط سرور پشتیبانی می شوند ، قاعدتا با زبان های برنامه نویسی وب مانند HTML5 , Css , javascript , php نوشته میشوند . از مزیت های این نوع برنامه نویسی می توان به اجرا شدن بدون نیاز به دانلود و نصب ، دسترسی همه سیستم عامل ها به این برنامه بدون نیاز به تغییر کد نویسی و آپدیت سریع و بی دغدغه اشاره کرد .

از معایب این نوع برنامه نویسی می توان به نیاز به وارد کردن آدرس وب سایت در مرورگر توسط کاربر اشاره کرد .  که ممکن است حس برنامه را به کاربران ندهد ، از جهتی دیگر بازدهی این برنامه های کمتر از برنامه های native است .

برنامه نویسی موبایل با شیوه hybrid

این برنامه ها مرزی بین برنامه native و وب اپلیکیشن هستند . به این شکل که این برنامه ها نیز تماما مانند برنامه نویسی وب اپلیکیشن نوشته میشوند . اما کاربر برای دسترسی به این برنامه ها نیاز به وارد کردن آدرس سایت در مرورگر خود ندارد و می تواند به صورت مستقیم از طریق webview سیستم عامل ، به برنامه شما دسترسی داشته باشد.

این برنامه ها کاملا به ظاهر یک اپلیکیشن در تلفن کاربر بارگیری میشود و حجم بسیار بسیار کمتری نسبت به برنامه های native دارد و می تواند به صورت خودکار نصب شود . این برنامه ها نیز مانند وب اپلیکیشن نوشته میشوند و توسط برنامه هایی مانند Cordova بدون نیاز به یک خط کدنویسی به برنامه native تبدیل میشود .

این برنامه ها بازدهی بسیار بالا و قابلیت آپدیت و دسترسی بسیار سریعی دارند و بسیار کاربر پسند هستند . و شما می تواند تنها با یکبار کدنویسی برنامه خود را به برنامه های مختلف با زبان های برنامه نویسی دیگر تبدیل کنید .

پیش از شروع راه برنامه نویسی ، به دقت مسیر مورد نظر خود را بررسی و انتخاب کنید و با تمامی قدرت و پشتکار پا به دنیای برنامه نویسی موبایل بگذارید . هم اکنون که با انواع برنامه نویسی آشنا شدید ، می توانید پا به دنیای برنامه نویسی بگذارید .